Nescafe Original Coffee Granules 750g 12283921
Product Code:
AU00036
Pack Of
1
Nescafe Original Coffee Granules 750g{Offer Prices,While Stocks Last}Nescafe Smoother 416 Cup Instant Coffee Granules 750g 12283921Nescafe Instant Coffee Granules 750g 12283921The original signature coffee from Nescafe combines medium roast arabica and robusta beans to create a deep, full-bodied flavour. It is this distinctive taste that has made Nescafe Original a popular and well-loved brand, used in homes and offices all over the UK as a popular everyday coffee. Sold in a premium 750g catering tin with click-to-close technology to lock in flavour and keep the coffee tasting fresh, this coffee will keep your workforce running at full strength.New tin shape makes the tin more comfortable to hold, easier to serve from and more space efficientThe new hinged lid uses Click-to-Close technology, always ready to seal in the flavour of the coffeeA carefully balanced blend of arabica and robusta beansFreeze-dried to maintain maximum flavourProvides approximately 420 cups of coffeeIdeal for catering and office kitchens750g tin, Case 6 x 750g, Pallet 336 x 750g
- General
- Nescafe Original Coffee Granules 750g{Offer Prices,While Stocks Last}Nescafe Smoother 416 Cup Instant Coffee Granules 750g 12283921Nescafe Instant Coffee Granules 750g 12283921The original signature coffee from Nescafe combines medium roast arabica and robusta beans to create a deep, full-bodied flavour. It is this distinctive taste that has made Nescafe Original a popular and well-loved brand, used in homes and offices all over the UK as a popular everyday coffee. Sold in a premium 750g catering tin with click-to-close technology to lock in flavour and keep the coffee tasting fresh, this coffee will keep your workforce running at full strength.New tin shape makes the tin more comfortable to hold, easier to serve from and more space efficientThe new hinged lid uses Click-to-Close technology, always ready to seal in the flavour of the coffeeA carefully balanced blend of arabica and robusta beansFreeze-dried to maintain maximum flavourProvides approximately 420 cups of coffeeIdeal for catering and office kitchens750g tin, Case 6 x 750g, Pallet 336 x 750g
| Type | Hot Drinks |
| Manufacturer | Nestle |
| Brand | Nescafe |
| Colour | Brown |
| Eco-Aware | Yes |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 100% Recyclable |
| Recycled Product | 100% Recyclable |
| Weight | 1.02kg |
| Environment Support | 100% sustainably sourced beans |
| Environment Support | 100% sustainably sourced beans |
| Pack Size | 750g |
| Dimensions (WxDxH) | 108x210x193mm |
| Drink Type | Coffee |
| Pack Type | Tin |
| Filter Or Instant | Instant Coffee |
| Decaffeinated | No |
| Food Type | Coffee |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 480 |
| Height (mm) | 200 |
| OEM | 12283921 |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Width (mm) | 200 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Returns Allowed | No |
| Beverage Type | Coffee |
| Food/Beverage Container | Tin |
| Food/Beverage Description | Hot Drink |
| Caffeinated/Decaffeinated | Caffeinated |
| Ground Coffee/Instant Coffee | Instant |
| Coffee Style | Instant Coffee |
| Coffee Type/Flavour | Original |
| 750g tin , Case 6 x 750g, Pallet 336 x 750g |
| A carefully balanced blend of arabica and robusta beans |
| Freeze-dried to maintain maximum flavour |
| Ideal for catering and office kitchens |
| Nescafe Original Coffee Granules 750g |
| New tin shape makes the tin more comfortable to hold, easier to serve from and more space efficient |
| Provides approximately 420 cups of coffee |
| The new hinged lid uses Click-to-Close technology, always ready to seal in the flavour of the coffee |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.